Türkiye’de Konser Verecek Stadyum Bulamıyoruz | Grup Yorum

Türkiye’de Konser Verecek Stadyum Bulamıyoruz | Grup Yorum

906

Türkiye’de Konser Verecek Stadyum Bulamıyoruz!
AKP, Grup Yorum’a Stadyumları Yasaklıyor!

2010 yılına denk gelen 25. yılımızı, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük konseri ile kutlamıştık. İstanbul İnönü Stadyumu’nda yaptığımız konserimize 55.000 dinleyicimiz katılmıştı.

Bu sene 30. yılımızı kutlamak için hazırlıklarımıza erkenden başladık. Görsel ve müzikal bir şölen hazırladık. ‘Grup Yorum Tarihi Müzikali’ isimli bir şölen bu hazırladığımız. Senfoni orkestrasından dans ve teatral gösterilere, videolardan ışıklara, dekorlara kadar tüm detaylar üzerinde aylardır çalışma yürütüyoruz. İstiyoruz ki hem poliitk hem estetik anlamda halkımıza, dinleyicilerimize unutulmaz bir etkinlik yaşatmak…

Bu defa iddiamızı daha da büyüttük. Sadece İstanbul ile sınırlamak istemedik. Bu tarihi konserimizi Anadolu’da başka şehirlere de taşımaya karar verdik. Türkiye’nin 5 ayrı noktasında stadyum konserleri vermek için aylar önceden girişimlere başladık. İstanbul’daki stadyumların yanı sıra;

Ankara 19 Mayıs Stadı için Gençlerbirliği ile; İzmir Atatürk Stadı için İl Spor Müdürlüğü ile, Adana 5 Ocak Stadı için İl Spor Müdürlüğü ile, Elazığ Atatürk Stadı için Elazığspor ile görüşmeler yaptık.

İspanyol Faşist Diktatör Franco şunu söylemişti stadyumlar için:Halkı uyutmak için yüzbin kişilik beşikler yaptım…

Böyle bakıyordu faşizm stadyumlara. Halkı uyutmanın bir aracı idi. Biz ise tersine devrimin türkülerini söylediğimiz, halkı ayağa kaldırdığımız, mücadele etmeye davet ettiğimiz yerler olarak görüyoruz. Devrim’in görkemli bir sahnesi olarak görüyoruz stadyumları. Bu nedenle 30. yılımızda iddiamızı büyüterek 5 ayrı şehirde ama yine stadyumlarda konser yapmaya karar verdik.

Ancak tüm şehirlerde yaptığımız tüm başvurular hemen hemen aynı gerekçelerle, birbiri ardına reddedildi. Ya bizzat Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı İl Spor Müdürlükleri tarafından, ya da tehdit ve uyarı alan spor kulüpleri tarafından; ‘sahanın uygun olmadığı’, ‘ stadyumun tadilata alınacağı’, ‘söz konusu tarihlerde müsabakalar olacağı’ gibi gerekçelerle reddeliyor taleplerimiz.

Stadyumlar kimsenin babasının malı değildir. Ne AKP yöneticilerinin, ne İl Spor Müdürlerinin, ne de kulüp yöneticilerinin babasının malı değildir. Kimse orayı kendi cebindeki parası ile yapmamıştır. Stadyumlar halkın vergileri ile, yüzbinlerce, milyonlarca taraftarın desteği ile yapılmaktadır. Bu nedenle stadyumlar tüm halka aittir.

Başta spor müsabakaları olmak üzere, kitlesel halde yapılacak olan kültür – sanat etkinliklerine de açılması gerekir. Bu tüm dünyada böyle yapılmaktadır. Ülkemizde de birçok yabancı grup ya da kiş benzer şekilde konserler yapmıştır, yapmaktadır. Ancak bize hiçbir stadyum verilmiyor…

Biz stadyumu çim zemini dahil her santimetrekaresi ile koruyacağımıza ve önlemlerimizi alacağımıza dair taahhütlerde bulunuyoruz. Kiralama ile iligli tüm mali yükümlülüklerimizi yerine getireceğimizi belirtiyoruz. Bir ayrıcalık istemiyoruz. Başkasına hangi şartlarda veriliyorsa, bize de aynı şekilde verilmesini istiyoruz.

Spor müsabakalarını da hesaplayarak, liglerin bittiği Haziran – Temmuz aylarını değerlendirmek istiyoruz.

Ama yine de bir bahane bulan idareciler stadyumları bize vermiyor…

Bu keyfiyeti kabul etmiyoruz… Bu yasağı kabul etmiyoruz…
Sesimizi böyle kesemezsiniz. Görkemli sahneler kurmamızı, ülkemizin dört bir tarafında yaşayan insanlarımıza sesimizi, müziğimizi taşımamızı engeleyemezsiniz…

DİNLEYİCİLERİMİZE ÇAĞRIMIZDIR:

AKP’nin Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nü, Adana İl Spor Müdürlüğünü, İzmir İl Spor Müdürlüğünü, Elazığspor Kulübünü telefonla arayalım ya da mailler gönderelim.

Yaptıkları bu yanlışı düzeltmelerini isteyelim… Stadyumların tüm halkın malı olduğunu hatırlatalım…

Bu yasağa, bu keyfiyete, bu hukuksuzluğa karşı hep birlikte mücadele edelim!

Stadyumlar Halkındır!
Stadyumlar Bizimdir!
Türkülerimiz Kazanacak!

Grup Yorum

NO COMMENTS

Leave a Reply