tu bi xer hati hey newroz | denge hevi

tu bi xer hati hey newroz | denge hevi

1160

Newroz, di demek’e gi zorbaz Dehak zilm’u zor bi ser gelde barand, bi serhildana hesinkir Kawa u agire gu dada bu re ava bu. Ji we deme u heta rojame hem u gele bindest li Newroze xwedı derdikevi. Lewre gu gel zanin Newroz, ji bo tekoşina azadiye destpeke. Lewre gu gel zanin Newroz, li mikabil zilme serhildane.

Di rojamede em di bınin gu zarok ten qetilkirin, jin ten kuş- tin u em di bınin gu mirna mirova çıka rihete. Le em zanin gu li mikabil kese ev tuşt xuliqandin gele agire Newroze dadin jı hene.

U em zanin heta zilm hebe ye agire Newroze berdewan bike.

‘’ Ji bo azadi ya

gelan Ji bo xwina

şehidan Ji bo jiyana

jinan

Tu bi xer hati hey Newroz’’

Newroz, zorba Dehak’ın halkın üzerine zulüm yağdırdığı bir dönemde, demirci Kawa’nın isyanı ve yaktığı isyan ateşi ile var olmuştur. O dönemden günümüze kadar bütün ezilen halklar Newroza sahip çıkmışlardır. Çünkü halk biliyor ki Newroz, özgürlük mücadelesinin başlangıcıdır. Çünkü halk biliyor ki Newroz, zulüm karşısında isyandır.

Günümüzde görüyoruz ki çocular katlediliyor, kadınlar öldürülüyor ve görüyoruz ki insan ölümleri çok basit. Ama biliyoruz ki bütün bunları yaratanların karşısında Newroz ateşini yakacak halk var.

Ve biliyoruz ki zulüm olduğu sürece Newroz ateşi yanmaya devam edecektir.

‘’ Halkların özgürlüğü için Şehitlerin kanı için Kadınların yaşamı için

Sen hoşgeldin hey Newroz’’

NO COMMENTS

Leave a Reply