milyonlarca göz berkin’in katillerini arıyor! | levent navruz

milyonlarca göz berkin’in katillerini arıyor! | levent navruz

1099

Tam bir yıl olacak, kavganın bu küçük komutanını uğurlayalı… O günden bu güne milyonlarca göz Berkin’in katillerini arıyor… Sokaklarda, meydanlarda, zulüm saraylarının kapılarının ardında… Yüzlerce eylem yapıldı.. Yüzlerce insan gözaltına alındı, tutuklandı. Ama milyonlarca gözün adalet isteği bitmedi… Berkin’in katilleri bulunsun dediler.

Büyük Direniş’te ölümsüzleşen Gülnihal Yılmaz, direniş içinde yazdığı bir şiirde şöyle diyordu: “Umut gelecek için dövüşen yüreklerimizde / Umut ışık saçan gözbebeklerimizde... Evet, umut taşıyan ışık saçan gözbebeklerle arar milyonlarca göz, Berkin’in katillerini… Adalet isterler.

SEVGİ’NİN GÖZLERİ!..

Kasım 2003’te Büyük Direniş’te ölümsüzleşen İmdat Bulut, ölüm orucu direnişine başladığı Kandıra F Tipi’nde rutin doktor kontrollerin birinde içinde doktorlarında olduğu hapishane heyeti bir gazete kağıt uzattı…. Küçülen yüzü, büyüyen kara gözleriyle 19 kiloluk Sevgi Erdoğan’dı fotoğraftaki. Sevgi Erdoğan tahliye olmasına rağmen Küçük Armutlu Direniş Evi’nde ölüm orucuna devam ediyordu. Ölüm yolculuğuna sayılı günlerin kaldığı o günler de gazeteciler Armutlu Direniş Evi’nde direnişçilerle röportajlar yaptılar… O gün çekilir o fotoğraf. Bir gazetede kesip sakladı bu fotoğrafı İmdat Bulut… Üzerinde taşırdı hep, zaman zaman fotoğrafa bakardı. O gün, “Her şeyi bırak, ben sırf bu gözlerin anlattıkları için bile ölebilirim, dedi İmdat Bulut, direnişin kırılacağı umuduyla bekleyen hapishane heyetine.

Biliniz ki, yüreğini kavgaya koymuş insanlar çoğu zaman gözleriyle konuşurlar… Işık saçar o gözler. Aydınlanır karanlıklar. Cesaret saçar, korku dağları yok olur.

FIRAT’IN GÖZLERİ!..

Adalet arar… Gez, göz, arpacık!… Öfkeyle yürür… Aşar güvenlik bariyerlerini bir bir. Varır zulüm sarayının kapısına… Hesap sormak için açılıp kapanır gözleri; gez göz, arpacık!.. Korkulu gözlerle bakar katiller… Ellerini kollarını sallayarak gelmiştir… En vendikleri sarayların kapısındadır halkın korkusuz gözleri… O gün orada iki çift gözle bakmaz Fırat… Milyonlarca gözle, gez, göz, arpacık der.. Bu gözler ki halkın adalet özlemidir.. Konuşur gözler: ’’Berkin Elvan’dan aldım talimatı’’ der ve hesap sorar.

ELİF’İN GÖZLERİ! HALKIN ADALETİ’NİN GÖZLERİ!…

Zulme öfke, gelecek yarınlara güven ve inanç, halka, vatana ve yoldaşlarına sevgi dolu gözler… Halkın adaleti’nin cesaret ve cüretli gözleri Taksim Meydanı’nda… Bir kadın savaşçı cüretli gözlerle Taksim Meydan’ında hesap sorar… Gez, göz, arpacık! Katillerin hepsi korkulu gözlerle bakındılar. Onlarca katilin hepsi sindi, siper aldı, saklandı oracıkta…

Fırat’ın, Elif’in umut ışığı saçan gözleri, bir bakırsın günde güneş, gecede yıldız… Yüreklerde cesaret ve cüret Umut ve düş… Gün bizim, gece bizim diyen cüret pusulası… Fırat’ın, Elif’in öfkeli gözleri, milyonlarca öfkeli göz, Berkin’in katillerini arar… Elbette hiç bir suç cezasız kalmaz… Hiçbir halkta adaletsiz… Adalet yoksa, kıyamet vardır.. Halkın adaletinin gözleri yalan söylemez, Berkin Elvan’ın katilleri bulunacak ve hesabı sorulacaktır…

NO COMMENTS

Leave a Reply