Merhaba

Merhaba

879

iki yıl önce Mayısın kanlı günü hazirana dönüyor”ken uyuyan bir dev uyanıyordu sesi Anadolu’nun her bir yerinden yankılanarak. Bu ülkenin tarihine Haziran Ayak- lanması diye bir sayfa açıldı. Belki de bu halkın kaderini degiştirecek yola giderken son dönemeç noktasıydı yaşanan.

Haziran’da çok canlar kaybettik, çok kanımız aktı. Gözlerimiz kör, kulaklarımız sagır edildi gaz fişekleriyle. Kollarımızı, bacaklarımızı kırdılar, sopalarıyla. Koltuklarını kaybetmenin korkusuyla, tom halkın ozerine öldüresiye saldırdılar.

Elif, şafak, Bahtiyar’ın genç bedenleriyle halk için, adalet için, hesap sormak için faşizmin karşısına dikilmelerinin üzerinden iki ay geçti. şimdi yoz milyonlarca dünyalının gönlünde umut olarak yaşıyorlar.

Sanatımız Taraftır diyoruz bu sayımızda ve burjuvazinin bir yandan medyayı yönlendirerek sahte haber üretmesi- ni, bir yandan da halkı uyandırmaya çalışan sanatçıya nasıl baskı uyguladıklarını tartışıyoruz, ortaya koyuyoruz.

Zeki Alasya’ya hoşçakal dedik. Politik tiyatronun 80 sonrası ilk örneklerinin ülkemizdeki uygulayıcılarındandı.

Grup Yorum bir hafta boyunca istanbul’dan Ankara’ya özgürlükler için pedal çevirdi. Topladıkları on binlerce imzayı içişleri Bakanlıgı‘na götürdüler. Yasaklara Karşı Ankara’ya Pedallı(YoRUM) diyerek yola koyulmuştu Yorumcular. Yine ilk olanı yaptılar, Kar Makinesi olmanın geregini yaptılar. Ve bir sorprizle geliyorlar, Ruhi Su şarkılarından oluş- turdukları yeni albümlerini dinleyiciyle buluşturmanın heyecanını yaşıyorlar bir yandan.

Seçimlerin arifesindeyken yine ortalık parti bayraklarına bulandı, sokaklar ses kirliligine boguldu, vaatler-yalanlar havalarda uçuştu. Hepsinden hesap soracagız. Bu halk bunları size hatırlatacak.

Ukrayna faşizmine karşı Donbass’ta kurulan Halk Cumhuriyeti’ne, oradaki sosyalist devrimcilerle dayanışmaya gittik donyanın birçok yerinden yoldaşlarla birlikte. Yeni bir deneyim daha ekledik mücadelemize.

Tavır’ın bu sayısında dolu dolu konularla geldik yine.. Tavır’ı sizlerle birlikte yeni ellerle, daha çok okurla buluştur- mak dilegiyle.

Dostlukla…

Not: on kapak Gezi Direnişi” adll tablosuyla Haydar Özay’a,

on ic; kapak okmeydanı Cemevi’nde Ugur Kurt’un katledilişini anlatan illustrasyonuyla Pelin Eren’e aittir. Kendilerine teşekkur ederiz.

NO COMMENTS

Leave a Reply