Bir yılı daha uğurlayıp, yepyeni bir kavga yılına merhaba diyeceğiz. Umduğumuz, beklediğimiz, sevdalımız olan o güzel günlere biraz daha yaklaşmanın inancın- dayız.

İnternette bir video çıkıp duruyor karşımıza “Harika bir yıldı, bunun parçası oldu- ğun için teşekkürler” böyle buyuruyor facebook hazretleri. Masum görünümü al- tında çok fazla anlam barındırıyor bu videolar… Kapitalizm adeta acılarımızla, öfkelerimizle alay ediyor. Harika bir yıldı diyor…

Bu yıl da biz çok öldük yine ama ölmekle kalsaydık bu büyük bir dram olurdu. Fa- kat biz, bir yılı daha öldükçe çoğalmanın, çoğaldıkça kazanacak olmanın inancıy- la, coşkusuyla tamamladık. Soma’da 301 kere direniş oldu, öfke oldu, umut oldu adımız. Okmeydanı’ndan kalkan 16 kiloluk tabutun altında üç milyon omuz ko- şarak vardık. Silip gözümüzdeki yaşı, hesap sormanın bilincini kuşandık.

Uzandığında elleri zeytinlerimize, direndik ve dahi kazandık. Katledilen her işçi bizdik, soğuktan parmakları donan her evsiz barksız çocuk biz. Sermayesi kuş yemi olan teyzenin kuşlarıydık ve oligarşinin gözünü oymaya and içtik…

Biz hiç yalnız olmadık. Yendik, yenildik. Fakat hiç yalnız olmadık. Küba yenilme- di, 1 Ocak Küba Devrimi’nin öğrettikleri mücadelemizde yer buluyor. Emperya- listler istedikleri anlaşmaları yapsınlar, istedikleri yalan ve demagojiyi üretsinler sosyalizm, uykularını kaçırmaya devam edecek. Küba’da istemediğimiz görüntü- lere tanık olsak da, oradaki iktidarın eksikleri ve yaptıklarıdır eleştiririz. Fakat sos- yalizm düşüncesi ve sosyalist bir yaşam bakidir.

2014 yılını Anadolu halklarına zehir eden AKP iktidarından hesap sorma coşku- muzdan bir milim sapmadık. 2015 yılı da hayatın her alanında, sanatın her dalın- da zorbalara karşı kavga ve direniş yılı olacak. Ezilen halkların sesi olmaya devam edeceğiz üretimlerimizle..

Yeni yılda tüm okurlarımıza umutlu, sevinçli günler diliyoruz… Bir sonraki sayımızda görüşmek üzere

Dostlukla..

Benzer Yazılar

1137

1777

1277

2143

NO COMMENTS

Leave a Reply