KAPİTALİST KOÇ’UN SAYIKLAMALARI | fazıl aktaş

KAPİTALİST KOÇ’UN SAYIKLAMALARI | fazıl aktaş

787

Bülent Abi, bak sen de benim gibi düşünüyorsun ne güzel. Değişmeliyiz hepimiz, bu sistemi elbirliği ile değiştirmeliyiz… İlahi, yok efendim ben kim komünizm kim, güldürme beni lütfen. Değişmeliyiz değiştirmeliyiz derken öyle diyalektiği yeni öğrenen gençler gibi değil aksine kapitalizmi insanileştirmekten bahsediyorum. İnsanileşmez mi, abi niye öyle diyorsun ya vardır bi çaresi… Sen de şu barbarlar gibi vahşi kelimesini kullanmıyor musun vallahi sinir oluyorum. Ben de biliyorum elbette öyle olduğunu ama abi yerin kulağı var, bizim ağzımızdan öyle şey duyarsa bu baldırıçıplaklar bize ne yapmazlar sonra maazallah… Deme lütfen abi öyle şeyler. İnsanileştirmek ne demek mi, bak anlatayım… Ne bileyim az biraz elimizi cebimize atalım, insani yardım, sosyal hizmet, yeni iş alanları, yeni istihdam vesaire olmaz mı? “Cık” mı? Ya Bülent abi sen söyle o zaman, senin dediğin değişim nasıl olacak? Sen de mi bilmiyorsun, bilsen söylerdin evet.

Ama abi bak şu Marksistlerin dergilerinde “Gecekondulardan gelip gırtlağımızı kesecekler” lafı daha sık yazılır oldu, yeminle söylüyorum bu lafımız ne zaman duysam elim gırtlağıma gidiyor, sanki kesilmiş gibi hissediyorum. Hangi terbiyesiz söyledi o lafı sen hatırlıyor musun, ulan başka laf mı bulamadın korkunu anlatacak, hayvan? Sen de hatırlamıyorsun değil mi, bi yakalasam soracağım ben ona… Abi dur yapma öyle, espri mi yaptığını sanıyorsun o boğaz kesme işaretiyle? Mizah bu değil abi, hiç gülmüyorum görüyorsun. Ben nelerin derdindeyim sen neyin peşindesin.

Abimizsin, işin duayenisin, hani deyim yerindeyse kapitalistlikte herkese tur bindirirsin, esas sizlerin bunları düşünmesi lazım, benim gibi yenilere bırakıyorsunuz, olmuyor böyle lütfen…

Ha ne diyordum abi bak G20 Zirvesi toplandı. Bizim bademler, başta da şu megaloman ve minik şebeği, gülersin tabi değil mi, hakkaten abi adamı konuşturmadı bile zirvede, her şeyde o vardı, rezil etti o şebeği gerçekten. Hani bu adamdaki hırs Hitler’i bile ağlatır yeminle. 2. Dünya Savaşı’nda Almanya’nın başında bu olsaydı soğuk moğuk dinlemez bütün Alman ırkını o topraklara gömerdi de teslim olmazdı valla. Neyse ya bizim dediklerimizi yapıyor ya sen ona bak. Ha çalıyor tabi ama abi çaldıklarına baksana, ondan on milyon bundan yirmi milyon, çapsız tabi n’olacak fıtratı bu hah hah hah… Dur abi biraz da ben güleyim, hep sen mi güleceksin? Bak Halit Narin geldi aklıma, sen hatırlarsın benim yaşım yetmiyor. 12 Eylül’de, “Şimdiye kadar işçiler güldü şimdi sıra bizde” demiş ya, hatırladın değil mi?

Hakkaten abi siz de o zamanlar büyük tehlike atlatmışsınız ha, babam hep anlatırdı bize o yılları. Az para dökmemişsiniz askeriyeye anarşistlerden kurtulmak için. Tabi canım tabi vatan elden gidecekti nerdeyse bilmez miyim? Yapma Bülent abi, sen de ben de biliyoruz ki vatan matan kimin umrunda, paracıklar gidecekti asıl paracıklar.

Dedem anlatmıştı bi kez, en korkağınız da şu Sakıp’mış, adam iki bavul dolusu parayla gitmiş Türkeş’in yanına, al senin olsun yeter ki şu anarşistleri tepele demiş. Dedemden de para istemiş biliyor musun, adam burada bile Kayserililiğini göstermiş bak, canının derdine düşmüşken bile para hesabı yapıyor, dedem uyanık tabi nakitim yok Sakıp Ağa, demiş savmış bunu. Dedemde zaten hiçbir zaman nakit olmazdı ki hah hah hah… Ha bu Sakıp bize çok gelirdi biliyor musun, 12 Eylül’ün ertesi günü damlamıştı bize, tabi o koca çenesiyle kahkahalar atarak girdi içeri, “Vehbi Bey bu, bir gün kaybedersin ertesi gün kazanırsın değil mi?” dedi dedeme. Dedem de buna gene Allah’ın sevgili kullarıymışız, verilmiş sadakamız varmış ki kurtulduk bu anarşiklerden. Eh sadakamız biraz büyük oldu ama ne yapalım kaz gelecek yerden tavuk esirgeyecek değildik ya? Para, “Sen kaybedebilirsin ama ben hiç kaybetmem, ben eşeğimi sağlam kazığa bağlarım her zaman. Sen çakallara yem verdin ben çakalların ağababalarına, esas sahiplerine; ben asıl sahiplerini satın aldım” demişti. Hah hah ha… Aman abi imse duymasın bu dediklerimi.

Ha abi bak dedemin “Herkesin bir fiyatı vardır” anlayışı vardı biliyor musun? Bi de fıkrası vardı bununla ilgili, hani adam kraliçeye bu lafı söylemiş de kraliçe benim de mi demiş ya. Adam da “Bana bir gecenizi ayırın size 999 bin katrilyon sterlin vereyim” demiş, kraliçe “Siz o kadar parayı nerden bulacaksınız” diye sorunca da, “Bakın fiyatta anlaştık, iş parayı bulmaya kaldı” demiş… Neyse işte, Sakıp Ağa da demek aynı kafadandı bizim dedeyle ki hiç bozulmadı valla, herhalde sevinçtendi, yoksa dedem bunu itin şeyine soktu soktu çıkardı o gün. Hah hah ha.. Aman abi kimse duymasın. Yerin kulağı vardır. O ne? Birimi var abi orda. Ha… Yok yok ben öyle sandım.

Evet abi gevezeliği bırakıyorum haklısın, ama bak laf lafı açıyor görüyorsun. Ne diyorduk G20 zirvesinden bahsediyorduk. Abi bence zirvenin ana konusu kapitalizmi insanileştirmek olmalıydı çünkü iş böyle devam ederse ne G20’si ne G10’u, zirve toplamaya ülke kalmayacak baldırıçıplaklar hepimizi tepeleyecek. Bakma aslında hepsi de bunun farkında, başta da Amerika. Görmüyor musun abi, adamların girmediği ülke kalmadı, krizini atlatmak için işgal etmediği yer yok neredeyse. Eh o krizde de biz değil miyiz sanki? Adam bize de yüklüyor krizin önemli bir miktarını, her yerden kazanıyor yani. Eh tabi adam güçlü, krizini atlatıyor da olan bize oluyor, en başta bizim gibi ülkeler gidiyor, terörden başımızı kaldıramıyoruz.

Ama bak bu iş onlara da artık bulaştı ya ben en çok buna seviniyorum. Şu kibirli Fransızların aşk başkenti noldu öyle Bülent abi değil mi? Kendi elleriyle kendi cellatlarını yarattılar valla elbirliği ile. Suriye sevdasına besledikleri yamyamlar geldi sekiz yerde birden eylem yaptı Paris’in orta yerinde. Abi gene bizim bademlere can kurban, bunların iktidar olduğu ülkede yaşanır mı ya değil mi? Abi sana bunlar hiçbir şey yaptırmaz, golf bile oynatmaz, düşüncesi bile korkunç… Tamam kullanalım mullanalım ama bir yere kadar değil mi? Sonra Ladin gibi okyanusun dibine abi, neme lazım en iyi Müslüman ılımlı Müslüman gene. Hırsız da olsa ılımlısından şaşmayacaksın hah hah hah… Senden aldım sırayı sana bi daha vermem gülme işini bilesin hah hah hah. Aman abi kimse duymasın, herkes bizi sadece kapitalist sanıyor.

Müslümanlıkta bile liberalizm lazım, bu IŞİD’de liberalizm ne gezer abi, adamların elinde bıçak gırtlak kesiyorlar boyuna… Bak gene gırtlak dedim, kesiyorlar dedim, ne bok yedim de dedim bilmem, gene gırtlağım ağrıdı… Hah aldın sırayı gülersin tabi, napayım abi korkak de ne dersen de gırtlak denildi mi ağrıyor işte bu meret.

Abi sen onu bunu bırak da ne yapacağız onu söyle. Ben attım bi laf ortaya sen peşimden geldin, oradan birileri daha atladı beni haklı gören sözler etti filan, eee gerisi? Tın yok hiçbirinizde, abi durum gerçekten ciddi niye anlamıyorsunuz? Akarken dolduruyoruz küpleri tamam anladık ama abi bir yandan da herkes servet düşmanı oluyor karşımızda, sadaka madaka nereye kadar gidecek ki? Bizim megaloman, sadaka toplumu yarattım diye övünüyor salak; ama bu papaz her zaman bu pilavı yemez abi.

Yakında bizim Migrosları yağmalarlar bunlar Meksika’daki gibi, Arjantin’deki gibi. Hadi üçünü beşini yağmalasın ama işi sadece market yağmalamayla kalmaz da senin benim tüm fabrikalarımıza getirirlerse ki bu hiç de uzak ihtimal değil çünkü bu ülkede hala Leninist yapılar var elde silah gündüz gözüyle Adliyeye dalıp savcı vuranlar var, o zaman ne yaparız abi sen söyle ne yaparız? Bak betin benzin attı birden, o kadar ilaç üretiyorsun vardır yanında sakinleştirici filan, at bi tane de rahatla hah hah hah…

Mizah bu değil mi? Benim lafımı bana satıyorsun, kapitalizmden mizahta bile sıyrılamıyorsun, bi espri yaptım on dakikadır ayılamıyorsun hah hah hah… Niye kızıyorsun Bülent abi ya şiirli miirli espri yapıyorum sana daha ne istiyorsun? Abi yaşına hürmeten bi şey demiyorum ama niye küfrediyorsun şimdi, abi bak tansiyonun yükselecek kötü bi şey olacak sakin ol lütfen abi. Abi ne oluyor, yüzüne bi şeyler oluyor değişiyorsun, sen sen sen Bülent abi değilsin, kimsin sen peki, o elindeki bıçak mı ne o? Hayır hayır dur lütfen kesme gırtlağımı dur, ne istersen veriririm duuuur duuur, hayıııııııııırrrrrr….

Oh oh oh rüyaymış vallahi de billahi de rüyaymış, rüyaymış rüyaymış… Tanrım peki gırtlağım niye bu kadar ağrıyor?

NO COMMENTS

Leave a Reply