İdil Halk Tiyatrosu’ndan Açıklama

İdil Halk Tiyatrosu’ndan Açıklama

930

İdil Halk Tiyatrosu, Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaz-iz’in ölümü üzerine Türkiye’de bir günlük yas ilan edilmesine ve Şehir ile Devlet Tiyatroları’nın perde kapatmasına ilişkin bir basın açıklaması kaleme aldı. Açıklamada şöyle denildi:
Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz’in ölümü sonrasında Türkiye’de bir günlük milli yas ilan edildi. Ve bu milli yas sonucunda Devlet Tiyatroları ve Şehir Tiyatroları perdesini kapattı. Peki, kendi ülkesinde dahi yas ilan edilmemesine rağmen bizim ülkemizde yas ilan ettirecek kadar önemi nedir Kral Abdullah’ın?
Bütün soyu halkların emeğini sömürmek üzerine şekil-
lenen, kendi de ömrü boyunca hırsızlık, katillik yapmış olan Kral Abdullah için ülkemizde yas ilan edilmesi aslında AKP’nin bu katille olan kökten bağlarını ortaya koy-muştur.
Biz devrimci tiyatro sanatçıları olarak bu yasın kar-şılığında ülkemizdeki devlet ve şehir tiyatrolarının perde kapatmasının bir acziyet olduğunu savunuyoruz. Ve buna tepki gösteren sanatçıların da bir elin par-mağını geçmemiş olmasını üzüntü ile takip ediyoruz.
Fakat umutsuz değiliz, tiyatro sanatçıları, şehir tiyatroları, devlet tiyatroları oyuncuları olarak böylesi baskılar karşısında ancak örgütlenerek sözümüzü söyleyebiliriz.
Savaş koşullarında dahi devam eden tiyatro, bir hırsızın, bir katilin ölümüyle perde kapatmamalı. Örgütlenelim ve sözümüzü söyleyelim

Benzer Yazılar

1152

1787

1287

2154

NO COMMENTS

Leave a Reply