halk, yönetmeyi öğreniyor… |sevgi yüksel

halk, yönetmeyi öğreniyor… |sevgi yüksel

778

Kaç kez yazdık bu sayfalarda zulmü, zalimlerin halkı sindirmek için hayata geçirdikleri politikları… Ve kaç kez yazdık zulme karşı boyun eğmeyenleri…

Saraylar kurup yeni yasalar çıkarıyorlar. Şimdi, kimse çıt çıkarmasın istiyorlar. Sokağa çıktığımızda makul şupheyle başımıza her şey gelebilir.

Neyse ki biliyoruz bu yasaları bu zulmü boşa çıkaracak yürekler var. Zulme baş eğmemenin bedelini ödemekten kork- mayan halk var.

Halk yaşadığı her sorunun çözümü için artık Halk Meclisi çatısı altında topla- nacak. Gümbür gümbür halk meclis- leri geliyor.. “Biz halkımızın yaşadıkları sorunları halkımızla birlikte çözmeye talibiz” diyor halk meclisleri.

“Halkımızın sorunları sorunlarımızdır” şiyarıyla yola çıkan halk meclisleri bir çok mahallede, şehirde çoğalmayı hedefliyor. Tek başına mahallelerde değil birçok alanda meclislerin kurulması için çalışmalar sürüyor.

Sanat alanında 2 sene önce Sanat Meclisi kurulmuştu keza ve 2 yıldır sanatçıların sorunları, ülke gündemine dair sorunlarla ilgileniyor ve 2 kez bir sanat festivali gerçekleştirdi. Basın alanında basın meclisi, işçi meclisleri, mühendis mimarların meclisleri, öğrenci meclisleri, esnaf meclisi gibi birçok alanda halkın yaşadığı birçok soruna çözüm üretebilmek ve halkın çözümsüz olmadığını göstermek için var olmaya çalışıyor.

Bizi yoksulluğa, açlığa mahkum eden bize katliamları reva gören ve sorunlarımızın tüm kaynağı olan kapitalizmden medet ummayacağız diyor meclisler…

Gazi Halk Meclisi’ni ziyaret ettik kısa bir süre önce; ne yaşadıklarına, ne yaptıklarına dair sohbet ettik. Orada olduğumuz süre boyunca; hırsızlık, ev sahib kira sorunu, çete sorunu sebebiyle insanlar meclise geldi ve sorunların çözümü için kendi örgütlenmeleri olan meclislerin güçlenmesi için adım atmış oldu.

Gazi Halk Meclisi çalışanları, “Yaşadığımız sorunların temeli sistem sorunudur. Biz iktidarı hedefliyoruz. Bu yüzden halkımızın büyük, küçük demeden tüm sorunları bizim sorunumuzdur ve biz de çözüm üretmeye çalışıyoruz” diyorlar… Uyuşturucudan, hırsızlığa, kentsel dönüşüme… Halkın bire bir içerisinde yaşadığı sorunlara dek çö- züm için mücadele ediyorlar.

Keza Gazi Halk Meclisi polis saldırısına uğramış, çalışanları gözaltına alınmış, çalışma alanı olarak kullandıkları konteyner polis tarafından çalınmıştı. Ama Gazi halkı bir gün boyunca polisle çatışmış ve kendi elleriyle yeniden meclis binası inşa etmiştir, defalarca polisin saldırıya, yıkmasına rağmen.

Neden saldırıyor faşizm halk meclislerine? Faşizm biliyor halk bir kez uyan artık halkı uyutmak o kadar kolay olmayacaktır. Bu yüzden saldırıyor meclislere, halkın örgütlenmelerine bu yüzden saldırıyor. Örgütlü halk yenilmez çünkü, örgütlü halka hiçbir baskı, şiddet işkence kar etmez…

Gelin hep birlikte faşizmin korkularını büyütelim.

Çözüm biziz, yaşadığımız sorunların çözümü örgütlenme. Faşizmin bizi bölüp parçalamasına izin vermeyelim. Eskiden olduğu gibi birbirimizin sorunları için hep birlkte mücadele edelim.

Bu satırlar sizlerle buluştuğunda Halk Meclisleri ilk kurultayını gerçekleştirmiş olacak. Her alanda mahallelerde kurulan meclisler bir araya gelecek ve halk meclislerinin halkın örgütlenme- sini büyütmesi için tartışmalar yürütecek.

NO COMMENTS

Leave a Reply