AMİRAL kükreyen dalgalar| leyla güney

AMİRAL kükreyen dalgalar| leyla güney

Film, 26 Ekim 1597 günü gerçekleşen Myeongryang Savaşı’nı ele alıyor. Emrinde yalnızca 12 gemi bulunan Amiral Yi Sun-Shin ile 100’den fazla gemiye sahip Japon donanması arasında geçen adaletsiz bir savaşta, koşulların nasıl tersine çevrilebileceğini anlatıyor.

Yıl 1592. İşgalci Japonya hükümeti Çin’e yapacağı saldırılara yol açmak için Joseon Krallığı’nı istila etmeye hazırlanır. Haklı olan her halk gibi Joseon halkı da krallığı ile beraber direnişe geçer. Ve her direniş gibi bu direniş de kendi kahramanını yaratır. Amiral Yi-Sun-Shin savaştan sekiz yıl önce ajan olduğu düşünülüp kendi kralı tarafından korkunç işkencelere maruz kalmıştır. Ama Amiral bu haksızlığa rağmen birliğinin başında zafer için hazırdır. Hem de işkenceler yüzünden sağlığı kötü olmasına rağmen.

Savaşın en önemli öğesi insandır. Savaşta en önde yiğitçe savaşanlar olacağı gibi; korkanlar, hatta hainleşenler de olacaktır. Önemli olan tüm bu sorunları çözebilmektir. Bunun için savaş gerçekliğinin farkında olan ve askeri dehaya sahip cüretli komutanlar gereklidir. Amiral böyle bir komutandır. Halkının, askerlerinin arasında açıkça dolaşan korkunun farkındadır. Ve sabırla nasıl çözüleceğini düşünür. Oğluyla aralarında geçen diyalogda “Sorun plan değil, sorun askerlerin arasındaki korku” der Amiral. Amiral farkındadır; kağıt üzerinde mükemmel planlar yapılabilir ama önemli olan bunu uygulayacak olan insanlardır. Eğer ki savaşta askerlerin yüreğinde korku varsa; en iyi silahların, planların bir önemi kalmaz.

Amiral bu sorunu nasıl çözeceğini de söyler oğluna. “Korkuyu kullanmak gerekir.” der. Nasıl ki kendi askerleri korkuyorsa, karşı taraf da Amiral’den ve askerlerinden korkmaktadır. Amiral de bu durumu kullanır. Savaş sırasında düşmanın yenilebileceğini ve onların da korktuğunu kendi canını hiçe sayarak askerlerine gösterir.

Amiral, koşulları lehine çevirmeyi sanat haline getirmiş bir komutandır. Sadece 12 gemisi kalmasına rağmen düşmanın 300 gemisinin geçmesine izin vermez. Bilir ki bulunduğu alanı terk ederse, tüm ülkeyi düşmana vermiş olacaklar.

300 gemiye karşı 12 gemi. Amiral, her anı zekice hesaplamıştır. “Bir kişi görevini yaparsa binleri bozguna uğratabilir…”. Yüreği halk ve vatan sevgisiyle, haklılığına olan inançla dolu cüretli 12 gemi dolusu asker, 300 gemiyi bozguna uğratabilir. Hele de komutanlarının yüreği korkudan titremiyorsa.

Korkunun karşıtı cesarettir” genel bilinen bir kanıdır ama doğru değildir. Bu düşünce yapısı insanların doğuştan korkak veya cesur olduklarını savunur, değişimi reddeder.

Oysa biz korkunun nasıl cesarete dönüştüğünü Kara Yılanlardan, Haziran’da genci yaşlısıyla ayaklanan, barikata taş kıran halkımızdan biliyoruz. Korkuyu yenmenin yolu sevgiyi büyütmektir. İnsana dağları deldiren o yüce sevgidir işte, doğaüstü yetenekler değil… İnsan halkına, yoldaşlarına duyduğu sevgi kadar kin duyar düşmanına. Ve duyduğu kin kadar, sevgi kadar savaşır.

Amiral rüyasında şehit düşen askerlerini görür. Şehitler intikam isterler rüyalarında. Tıpkı bizim rüyalarımızda şehitlerimizi görmemiz gibi. “Yatıp kalkıp Berkin diyorlar” diyor Tayyip Erdoğan. Haklı! Biz de rüyalarımızda Berkin’in sokağa akıtılmış beynini görüyoruz.

Amiral’in bulunduğu geminin düşman gemileri arasındaki göstermiş olduğu cesaret ve savaş yetenekleri diğer gemileri olduğu kadar halkı da etkiler. Onlar da coşku içinde nasıl yardım edeceklerini düşünürler. Dilsiz bir kadın kocasının ölümünü göze alarak düşman gemisinin yaklaştığının haberini verir. Üzerinden çıkardığı kırmızı etekliği bir zafer bayrağı gibi dalgalanır. Çığlığı ise yürek parçalayıcı bir ezgiye dönüşür…

Amiral filmi, yüreğinden korkuyu silen bir halkın imkansız denileni nasıl başardığını anlatıyor. Filmi izlerken mücadelimiz ve Anadolu’daki insan gerçekliği geliyor insanın aklına. Nazım’ın dediği gibi; korkak, cesur, cahil, hakim ve çocukturlar, ezilen tüm halklar gibi… “Ve kahreden, yaratan ki onlardır…“ Yenilebilirler de ama tarih hiçbir zaman zalimin yendiğini yazmaz. Haklı ve ebedi olan halktır.

KÜNYE:

Yönetmen: Kim Han-min

Oyuncular: Min-Sik Choi, Go Kyung-Pyo, No Min-Woo, Jin Goo, Ryu Seung-Ryong

Yapım Yılı: 2014, GüneyKore

Senaryo: Kim Han-Min 

NO COMMENTS

Leave a Reply