BURAYA BAK DÜN BİZİM DE BİR İŞİMİZ VARDI! | ayşenur yayla

BURAYA BAK DÜN BİZİM DE BİR İŞİMİZ VARDI! | ayşenur yayla

1089

Yerin derinliklerinden gelip yürekleri ısıtıyorlar şimdi. Hergün canlarını ortaya koyup kazandıkları bir ekmeğin peşine düşmüş leş kargaları. Ölümle koyun koyuna yattıkları yetmiyormuş gibi alınterlerinin karşılığını alamıyor maden işçileri. Ve sonunda kapı da buluyorlar kendilerini. Sebep ne? Sebep yok. Artık sömürülecek canları kalmamış belli ki.
İMBAT denen cehennemden 32 işçi kovuldu bilmem duydunuz mu? Patronlar sessiz sedasız üstünü kapatacaklarını sandılar işten atılmaların ama olmadı.

Bir çığlık duyuldu somadan. Katledilen 301 madencinin ardından yankılanan ilk çığlıktı bu. artık yeter dedi soma artık yeter! Öldüğümüz yeter! Üç kuruşa sömürüldüğümüz yeter! İşimizden olmamız yeter! Belki ilk başta çok gür değildi bu çığlık. Sadece dört kişi başladılar yola. Ama Anadolu insanı nerede bir çığlık duysa avazını esirgemez biliriz. Dört imbat işçisi yalnız değildi ve hiçbir zaman yalnız kalmayacaktı. Tarih onları 301 madencinin katliamından sonra ilk direnişleriyle ve elbet zaferleriyle tarihe kazıyacaktı. Bu umut her koşulda direnme gücü verir insana.
Dinliyoruz…
Bir türkü yükseliyor maden ocağından. Yabancı gelmiyor kulaklarımıza. Hatırladınız mı? Muharrem Ertaş’ın Yarın Bizimdir’i şimdi maden ocaklarında yeniden dile geliyor…

Kalktık göç eyledik imbat eline
Adım adım yürüyoruz zafere
Yanlış atı oynadın Arif Kurtel
Atlar senin olsun Arif maden bizimdir.

Çoluk çocuğumuzu bıraktık evlerde
Direniyoruz biz imbat önünde
Sabrımızı taşırma arif kurtel
Sokaklara çıkacak hal kalmaz sende
Atlar senin olsun arif maden bizimdir.

Sese ses, cana can katmak gerek bizde düştük yollara bu onurlu direnişinde maden işçilerinin yanında olmaya..Arabayla geçiyoruz tozlu yolları, neyse ki havalar sıcaktı, gerçi sıcak olmasa ne çıkar yüreklerimiz yanmış bu yollarda.
Karşımızda tabela İMBAT MADENCİLİK AŞ. İlerlerken maden ocağının girişini görüyoruz. İşte burası bir daha girip çıkamayanların ölümü sırtında bir kambur gibi taşıyanların diyarı.
Bu sefer yerüstünden sesleniyorlar yanlış ata oynadın Arif bizim canımız yanmış bir kere bizler Kınıklıyız gözümüz karadır. Her şeyi sırtlayıp geldik buraya, biliyoruz bizi bekler kara gözlülerimiz diyorlar. Her sloganımızı onları düşünerek daha güçlü atıyoruz diyorlar.
Derler ki kim bu Arif? Kim mi Arif?
6500 maden işçisinin sırtından kazandığı parayla 15 günde 2.9 milyon lira vererek 11 tay alabilen emeğin düşmanı. Katledemediği 32 medenciyi işten atan bir patron..
Direniş sobası gürül gürül yanıyor. Üzerinde bir de demlik çay.
Dinliyoruz…
işten çıkarılma sebepleri birbirinden farklı. Hele biri var ki…Şefe gidip arkadaşlarının neden işten çıkarıldığını soruyor, şef cevap vermiyor. Orda bir tartışma başlıyor sebebini söylemezseniz beni de çıkarın diyor. Onuda disipline yolluyorlar. Suçu neymiş karara karşı gelmek. İşte soru sormanın bedeli bu sana diyorlar ve işten atıyorlar.
Sizce bu kader ya da fıtrat olabilir mi? Böyle düşünmek pek akıl karı da değil hani! Madencilerin çığlıklarını, acılarını duymayan kulaklar, görmeyen gözler gördü.
Dinliyoruz…
Bunlar başımıza ilk defa gelen şeyler değil yerinaltında hergün ölüyoruz biz. Bizi anlatan tek bir gazete tek bir televizyon yok. bu sefer görmezden gelemediler sadece. Biliyoruz bu ne kader ne de fıtrat, olsa bile biz kabul etmiyoruz biz onlardan paralarını, mallarını, mülklerini istemedik biz sadece bizim olanı istedik, istiyoruz hepsi bu.
Çadırın dışında madeni izliyoruz işçiler maden bölgesini yaşadıklarını anlatıyor güzel de bir sohbet var. Şantiyeyi izlerken gözüm bir şey takılıyor. Kömür torbaları bir bandın üzerinden tek tek düşüyor. Sayıyorum 1 işçi, 2,3… ve katliam ve 301 madencinin yok oluşu.
Demem o ki 301 madenciyi göz göre göre katlettiler yetmedi öldüremediklerini aç bıraktılar. Bu direniş bir bayrak, kurtuluş bayra ğı… belki uzun süren bir direniş olacak belki kısa sürede kazanılan bir direniş ama biliyoruz ki kazanılacak ve tüm maden işçilerinin onurunu ayağa kaldıran bir zafer olacak sonunda.
DİNLİYORUZ…
BİZİMDE GELİR GÜNÜMÜZ!

NO COMMENTS

Leave a Reply