25 Ocak

Ücret ve tazminatlarının ödenmeme- si üzerine çalıştıkları tekstil firmasının makinelerine el koyan Kazova Tekstil işçileri birçok sanatçının katılımı ile ürettikleri kazakları da satacakları ‘Di- ren Kazova Kazak ve Kültür Mağaza- sı’nı Şişli’de açtı

1 Şubat

Kar yağışı dolayısıyla yolları kapalı olan Van/Yalınca köyünde üç çocuk yardım ulaştırılamadığı için hayatını kaybetti.

14 Şubat

Grup Yorum üyeleri, Kazova’da yurtdı- şı yasaklarının kaldırılması için dönü- şümlü olarak bir ay açlık grevindeydi. Açlık grevi süresince Kazova işçileri, birçok sanatçı ve dinleyenleri destek açlık grevleri ile Grup Yorum’u yalnız bırakmadı.

11 Mart

Haziran ayaklanması sürecinde Okmeydanı’nda polisler tarafından isa- bet alınarak kafasından gaz kapsülü ile vurulan Berkin Elvan 269 gün has- tanede komada kaldıktan sonra 11 Mart sabahı hayata gözlerini yumdu. Üç milyon kişi Berkin’i sonsuzluğa uğurladı.

13 Nisan

13 Nisan Pazar günü Grup Yorum ve konuk sanatçılar, beraber geleneksel 4. Bağımsız Türkiye konserini gerçek- leştirdi. Geçen sene 550.000 kişinin katıldığı konsere bu sene 1 Milyon kişi katıldı. Sanat Meclisi’nin Van deprem- zedeleri ile yaptığı ‘Van Üşüyor’ adlı şarkı da sahnede hep birlikte söylen- di.

16-22 Nisan

Halk Cephesi’nin gelenekselleştirdi- ği “Eyüp Baş Uluslararası Emperyalist Saldırganlığa Karşı Halkların Birliği Sempozyumu”nun 5.si Gazi Mahallesi Büyük Park’a kurulan büyük çadırlar- da gerçekleşti.

17 Nisan

20.yüzyılın en önemli yazarlarından biri olarak nitelendirilen ‘Yüzyıllık Yal- nızlık’, ’Kolera Günlerinde Aşk’, ‘Kırmızı Pazartesi’, ‘Labirentteki General’, ’Aşk ve Öbür Cinler’, ‘Bir Kayıp Denizci’ eserlerinin sahibi Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez tedavi gör- düğü hastanede 87 yaşında yaşamını yitirdi.

2 Mayıs

Ukrayna’nın Odessa kentinde çatışma esnasında faşistler sendika binasını ateşe verdi. Binaya sığınan 46 antifa- şisti diri diri yakarak katletti.

13  Mayıs

Manisa’nın Soma İlçesi’nde kaçak iş- çilerin çalıştırıldığı, güvenlik önlem- lerinin ihmal edildiği kömür ocağında çıkan yangın nedeniyle 301 işçi katle- dildi.

22 Mayıs

Okmeydanı’nda İTO Anadolu Tica- ret Meslek Lisesi’nde, Liseli Devrimci Gençlik’in Berkin Elvan ve Soma’da katledilen maden işçileri için gerçek- leştirmek istedikleri boykota polisler saldırdı. Saldırıda polis gerçek mermi kullandı ve Cemevi’nde bir cenaze için orada bulunan Uğur Kurt’u kat- letti.

27  Mayıs

Sağlıklı yaşam için gerekli olan spor faaliyetlerinden halkın ücretsiz yarar- lanabilmesi için açılan ve adını 2002 yılında büyük ölüm orucu direnişinde şehit düşen, sporcu kimliği ile ön pla- na çıkan Berkan Abatay’dan alan spor merkezi açıldı.

1 Haziran

Brezilya’da düzenlenecek olan Dün- ya Kupası maçı öncesinde Haziran ayının başından itibaren Rio De Je- nerio’da ‘suçu önleme’, ‘güvenlik’ ge- rekçeleri ile gecekondu bölgeleri Brezilya silahlı kuvvetlerine bağlı özel bir tim tarafından resmen işgal edildi. ‘Dünya Kupası hazırlıkları’ esnasında sokak çocukları acımasızca Brezilya polisi tarafından katledildi.

28 Haziran

Almanya/Köln’de Oberhausen Are- na’da bu sene on binlerin katılımıyla Grup Yorum’un içerisinde yer aldığı Irkçılığa Karşı Tek Ses Tek Yürek kon- serinin üçüncüsü gerçekleştirildi.

30 Haziran

3 Yahudi gencin ölü bulunmasını ba- hane ederek Gazze’ye saldırıda bulu- nan İsrail ordusu sadece altı günde 971’den fazla roket attı. 39’u çocuk, 24 kadın, 194 kişi hayatını kaybetti. 422

çocuk, 271 kadın, 1485 kişi yaralandı.

13 Temmuz

2013 ayında katıldığı uyuşturucu ve yozlaşmaya karşı Gülsuyu’nda düzen- lenen bir yürüyüşte çeteler tarafından katledilen Hasan Ferit Gedik’in adını alan ‘’Hasan Ferit Gedik Uyuşturucuy- la Savaş ve Kurtuluş Merkezi’’ Gazi Mahallesi’nde açıldı.

28 Temmuz

Çayan Mahallesi’nde stand gerekçe- siyle HDP ile yaşanan tartışmalardan sonra, emperyalistlere tek bir taş at- mayan Kürt Milliyetçilerinin devrim- cilere ve bir çok mahallede devrimci kurumlara yönelik saldırılarında bir- çok insan yaralandı, kurumlar yakıla- rak tahrip edildi.

9 Ağustos

ABD Ferguson eyaletinde 18 yaşın- daki silahsız siyahi genç Michael Brown’ın ismi açıklanmayan bir polis tarafından öldürülmesi ile başlayan eylemler, 170 şehre yayılarak devam etti. Günlerce süren eylemler esna- sında içerisinde gazeteciler de olmak üzere bir çok insan gözaltına alınmış- tı.

19 Ağustos

Yaklaşık üç yıldır kanserle mücade- le eden, altmışa yakın eseri bulunan Filistinli şair Semih El Kasım hayatını kaybetti.

6 Eylül

TOKİ’den alınan arsada yapılan Torun Center, yürütmeyi durdurma kararı verilen ve iptal kararlarını aşmak için küçük değişikliklerle hazırlanan yeni plan-projelerle devam eden inşaat- lardan biriydi. Mecidiyeköy’de Torun Center inşaatındaki asansör, içinde bulunan 10 işçi ile birlikte 32. Kattan zemine çakıldı. 10 işçi öldü.

6 Ekim

IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırılarının ardından Türkiye’nin birçok yerinde yapılan Kobani’ye destek eylemleri sırasında 46 kişi yaşamını yitirdi, 682 kişi yaralandı, 1974 kişi gözaltına alın- dı, 323 kişi tutuklandı.

28 Ekim

Karaman’ın Ermenek İlçesi’nde ma- den ocağında meydana gelen su baskını sonucunda 18 işçi madende mahsur kaldı. Haftalarca süren tahliye çalışmaları sonucunda 18 işçinin can- sız bedenlerine ulaşıldı.

1-2 Kasım

Gazi Büyük Park’ta bu sene Haziran Ayaklanması ardından kurulan içinde Grup Yorum’un ve onlarca sanatçının olduğu Sanat Meclisi 2. Sanat Buluş- ması gerçekleştirildi.

3 Aralık

Ahmet Hakan’ın sorularını cevaplayan Yavuz Bingöl, “Erdoğan’ın annesine küfredilmişti” diyerek Berkin’in anne- sini yuhalatmasını ‘insani bir durum’ açıklamasında bulunarak savundu.

15 Aralık

Recep Tayyip Erdoğan, tamamı AKP’li bürokratlardan seçilen atama listesin- den PTT genel müdürü Osman Tural’ı Danıştay üyeliğine atadı.

16 Aralık

Haziran Ayaklanması sürecinde gö- zaltına alınan Çarşı grubu üyelerine yönelik soruşturmada hazırlanan iddi- aname kabul edilmişti. Savcının arala- rında Çarşı liderlerinin de bulunduğu 35 kişiyi Gezi’de ‘hükümeti yıkmaya teşebbüs’le suçladığı mahkemenin ilki Çağlayan adliyesi’nde görüldü.

6 Aralık

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Müdürlüğü’ne eski güreş hakemliği ve zabıta müdürlüğü gibi görevlerde çalışan Şevket Demirkaya getirildi.

2014 yılında Ortadoğu’nun başta yer aldığı Filistin, Suriye, Irak, Pakistan ve Ukrayna’daki çatışmalar nedeniyle dünyada toplam 128 gazeteci yaşa- mını yitirdi.

Benzer Yazılar

852

1478

1029

1839

NO COMMENTS

Leave a Reply