Berkin elvan dosyası nerede? | Derya Doğan

Berkin elvan dosyası nerede? | Derya Doğan

1201

Kimse tanımaz, bilmezdi bu çocuğu vurulmadan önce. Ve vurulduğu tarih- ten sonra tüm Türkiye’nin tanıdığı bil- diği biri oldu Berkin.

 Hepimiz biliyoruz, tanıyoruz Berkin’i. Neden vurulduğunu, ne yaptığını, ne yapmadığını da. Şu bir gerçektir ki bugün Berkin Elvan ismi tek başına bir isim değil artık. Bugün, Berkin El- van dediğimizde aklımıza gelen ilk şey adalettir

Geçtiğimiz günlerde Berkin’in vurul- duğu günün TOMA kamerasıyla çeki- len görüntüleri ortaya çıktı. Görüntüde Berkin’in vurulduğu Gaziler sokağının başında zaman zaman sadece 3-4 ki- şinin slogan attığı görülüyor. Ve daha sonrasında 2 polisin kumral, seyrek saçlı ve orta boylu olanın 3-4 kişiye yaklaşık 65 metrede hedeflendiği ve

polislerden gaz maskesini hiç çıkart- mayanın 60 metreden, sokaktan tara- fa uzun uzun dikkatle nişan alarak ve yere paralel olarak ateş açtığını görü- yoruz. 2. polisin ise kolu sargılı. Silahını doldurup boşalttıktan sonra nişan ala- rak 6 ele yakın ateşliyor. Gaziler soka- ğının başı gaz bulutu oluyor. Orada bir şeylerin olduğunu anlayan 2 ateşleyici ve bir gaz fişeği dolduran 3 polis ani- den, panikleyerek geri çekiliyorlar.

Işte Berkin tam da o zaman vuruluyor. Öfkeli bir kitle polislerin üzerine doğru ellerinde hiç bir şey olmadan yürüyor. Kitleye de gaz sıkıyorlar. Görüntüler bu kadar net. Vuran polisler de, çevik kuv- vet amirleri de belli.

İlk andan itibaren peşini hiç bırakma- dık. Delilleri karartmak için hastaneye geldiklerinde izin vermedik. Komplo kurmaya çalıştılar, boşa çıkarttık. Dü- şünün soruşturmayı bile kendi tale- bimizle açtırdık. Dosya tam 4 savcı değiştirdi. Dosyaya bakan savcıların umurlarında bile değildi yargılamak.

Önce görüntüler yok dediler. Avukat- larımız ısrarları ve kararlılıkları sonucu mecburen ortaya çıkartmak zorunda kaldılar. Biz eminiz ki ellerinde o güne ait daha net görüntüler de vardır.

Polislerin kimlikleri “tespit edileme- diği” için kamu davası açılamıyor. Bu polislerin kimliklerini tespit etmek, bu kadar zor mudur? Hayır, hiç de zor değil tespit etmek. Her şeyi bilen ‘dev- letimizin’ bilmediği tek şey bu polisle- rin isimleri midir? Ama gelin görün ki tespit etmek bir yana, ifadelerini bile

almıyorlar.

Berkin Elvan’ın vurulduğu zamandan bu yana 500 günü geçkin bir süre- dir tek bir iddianame bile yazılmadı. Kamu davası açılmadı. Hep unuttur- mak istediler. Ama unutturamadılar. Biz beynimize kazıdık Berkin Elvan is- mini, ve adaleti. Dergilerimizde anlat- tık, Berkin’in abileri, ablaları, kardeşleri her yerde adalet istedi. Yüzlerce, bin- lerce kez ‘Berkin Elvan Onurumuzdur’, ‘15’inde Bir Fidan Berkin Elvan’ diye haykırdık. Gözaltına alındık, dayak ye- dik, yerlerde sürüklendik. “Yattık, kalk- tık Berkin Elvan dedik”.

Berkin bizim vicdanımızdır. Berkin için adalet istemek, dünyanın tüm yoksul- ları için adalet istemektir.

Unutturabildiniz mi? HAYIR!

Ne hedef alanı, ne vuranı, ne de emir vereni unutmayız. Çünkü unutmak ve unutturmak bizim tarihimizde yoktur. Diyor ya Amerika bizim için yaptığı tespitte, onlar 70 yaşındaki insanla- rı için de, 7 yaşındaki insanları için de aynı şeyi yaparlar. Evet, birimiz hepi- miz için, hepimiz birimiz için deriz. Böyle düşünür böyle yaşarız.

Yani sizin anlayacağınız bu dosyayı saklamaya bin oda yetmez. Adalet bi- zim ellerimizdedir.

Susmuyoruz, hesap soruyoruz!

Benzer Yazılar

1190

1811

1306

2180

NO COMMENTS

Leave a Reply