atilla taş üzerine | deniz ekin

atilla taş üzerine | deniz ekin

5374

Atilla Taş 90’lı yılların başında Ham Çökelek isimli türküyü düzenleyip yorum-lamasıyla bir anda meşhur olmuştu. O yıllarda herkes Ham Çökelek şarkısı, şarkının klibini ve Atilla Taş’ı konuşuyordu. Çok da bilinmeyen bir türküye yaptığı düzenlemeyle bir anda ünlü olan Atilla Taş daha sonrasında birkaç şarkı daha yaptı ve fakat ikibinli yılların hızlı manevrasında savrularak o ilk yakaladığı şanı, şöhreti bir daha yakalaya-mayıp “gündem”den düştü.
Milenyum rüzgarıyla yeni yetme popçular empoze edilirken halka, Atilla Taş ve muadili birçok popçu, arabeskçi vb. bir anda ekranlardan silindi. Artık televizyona çıksalar dahi kimse yüzlerine bakmıyor, kaldı ki kimse televizyona çıkarmıyor, adeta kullanıp kullanıp bir kenara bırakıyordu. Atilla Taş’ı ikibinli yılların başında çeşitli sansasyonal haberlerle televizyonda gördük fakat bu da tutmayınca bir süre sonra tamamen ortadan kayboldu. Çünkü tekelci medyanın kullanabileceği malzemesi kalmamıştı artık Atilla Taş’ın.
Bu yok oluş ta ki 2012 yılına, Atilla Taş’ın Gangnam Style şarkısına rakip olarak Yamyam Style isimli bir şarkı yapmasına kadar sürdü. Bu şarkıyla aniden internet ortamında kendinden söz ettirmeye başlayan Atilla Taş için o dönemler mizahi kampanyalar başlatıldı. “Atilla Taş Türk değil Yunan’dır” şeklinde ki “Atilla Taş’ı Yunanistan’a itekliyoruz” isimli kampanyalar karşısında Atilla Taş’ın da kendisiyle alay etmesi internet kullanıcıları arasında bir sempati kazanmasını sağladı.
Bu noktaya kadar çizdiğimiz tablonun dergimiz sayfalarıyla ne alakası olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Evet tam da bu noktada başlıyor zaten. Atilla Taş artık bir twitter kullanıcısıydı ve değişip gelişen gündemler karşısında hiç durmadan, yazıyor, eleştiriyor, taşı gediğine koyuyor ve kendiyle de alay etmekten geri durmuyordu.
Evet Atilla Taş, yıllarca tekelci medyanın, burjuvazinin, kirli kar ilişkileriyle dönen müzik sektörünün kendisini kullanıp bir kenara atması karşısında adeta herkesten intikam alıyordu. Kendisine sunulmayan televizyon ekranlarına ihtiyacı olmadığını, yüzbinlere ulaşan takipçileriyle twitter üzerinden gösteriyordu. Atilla Taş’ı incelememize neden olan yanı twitter’da gündelik yazdığı mesajlar değil çok ciddi bir iktidar eleştirisi yapması, bunu korkusuzca yapmasıydı.
Atilla Taş aslında şuan bir sanatçının sahip olması gereken duruşu gösteriyor-
du. Verdiği bir röportajda “artık maymunluğu bırakıp, gözlerimi gerçeklere açıyorum” demişti ve sahiden de sanatıyla ulaşamadığı kitleye, koyduğu tavırlarla ulaşıyordu. Ve son olarak kendi deyimiyle ilk pop-protest şarkıyı yaptı ve youtube’dan paylaştı. “Hırsız” isimli şarkının bazı sözleri şöyle: bitmedi ye-meleri/maduruz demeleri/yedi de bitirdi beni/arsızca gülmeleri/para dolu kara dolu ayakkabı kutuları/ama bunu bana/bunu bana yapma/beri bak beri bak/bi yerine kına yak/yandaşa akrabaya hep kıyak/hep para hep para hep para seni gidi hırsız!
Evet, hırsıza hırsızdan başka bir şey denlemeyecek memlekette, birçok kişi susup sinerken Atilla Taş bunu yapmadı.
Yaptığı şarkının sanatsal yönü ne kadar doludur tartışılır. Atilla Taş’ın duruşu şu vakte kadar ne kadar doğruydu ve şuan yaptıkları evvelden yaptığı hataları kapatmaya yeter mi bu da tartışılır fakat biz yazımızda son olarak Taş’ın twitter’dan yazdığı mesajlara yer veriyoruz ve sanat yaptığını iddia edip de bugün hiçbir şeye ağzını açmayan sanatçıların gereken mesajı almalarını umut ediyoruz.

Benzer Yazılar

1136

1774

1276

2141

NO COMMENTS

Leave a Reply